Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Jimmy Walles’tan Yeni Sosyal Ağ: TPO

TPO Beta Reklamsız Yeni sosyal Ağ

Vikipedi kullanıcılarının karşısına sürekli olarak bağış talebiyle çıkan Jimmy Walles bu sefer karşımıza Twitter benzeri reklamsız yeni sosyal ağ tpo ile çıktı.

Beta sürümü ile yayına giren tpo, Twitter benzeri bir sosyal ağ ve onu diğer sosyal medya sitelerinden ayıran özellik ise “reklamsız” olması ve markalar yerine kar amacı gütmeyen derneklerle öne çıkıyor olması. tpo kullanıcılarına reklamsız bir hizmet vermeyi amaçladığını manifestosunda belirtiyor.

Peki TPO Nasıl Gelir Elde Edecek?

Reklam almadan maliyetlerini nasıl karşılayacağını düşünebilirsiniz. Aslında basit,  Jimmy Walles aynı Vikipedi’de olduğu gibi tpo’da da “kişisel bir rica” ile karşınıza çıkabilir. Hatta tpo üyelerini ayarlar menüsünde bir de  bağışlar kısmı bekliyor. Dileyenler yaptıkları bağış miktarını profillerinde de belirtebiliyor.

TPO Beta Reklamsız Yeni sosyal Ağ

Yapı olarak hemen hemen Twitter ile aynı olan tpo’da aynı zamanda çeşitli derneklerin yer aldığı “Causes” ve toplulukların yer aldığı “Groups” bölümleri bulunuyor. Fakat kullanıcılar şimdilik yeni dernek ya da grup sayfası oluşturamıyor.

Benzeri birçok sosyal ağ olmasına rağmen tpo‘yu en çok öne çıkaran tabi ki Jimmy Wales ve Vikipedi referansı. tpo diğer sosyal ağlar arasında kendisine yer bulabilecek mi yoksa kapanıp unutulan sosyal ağlar arasında mı yer alacağını zamanla göreceğiz.

Denemek ve üye olmak isteyenler için: tpo.com

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın