Sosyal Medya

Sosyal Medya Analizi

Sosyal Medya Analizi

Sosyal medya analizi denildiği zaman, ne ifade edilmek istendiğine dair 3 şekilde çıkarım yapmak mümkün. Birincisi sosyal medya kaynaklarından sitenize gelen trafik analizi, ikincisi sosyal medya platformlarındaki mevcut durumunuz ve üçüncüsü sosyal medya monitoring diyebileceğimiz sosyal medya takibi işlemleridir.

Bu konuya değinmemin sebebi, sosyal medya alanına yeni adım atan bazı arkadaşların “sosyal medya analizi” nedir şeklinde bir soru yöneltip cevap beklemeleri. Fakat sorunun kaynağı neresi olduğunu bilmediğim için bu sorulmak istenen sorunun bu üçünden hangisi olduğunu da sorularına soruyla karşılık vermeden anlamam mümkün olmuyor. Şimdi ben bu 3 konuyu da ayrı ayrı ele alacağım.

Sosyal Medya Trafik Analizi

Bu sosyal medya siteleri ve uygulamalarından sitenize gelen trafiğin web analiz araçları ile analiz edilmesidir. Bu veriyi ölçmek için Google Analytics ya da benzer araçları kullanabilirsiniz. Örneğin sosyal medyadan sitenize gelen dönüşümleri ölçmek için Google aAnalytics’te dönüşümler raporundan, Standart Raporlama sekmesinde Trafik Kaynakları > Sosyal Medya> Dönüşümler’in altından ulaşılabilir.

  • Basit ve kullanıma hazır raporlar yardımıyla sosyal medyanın hedefleriniz üzerindeki etkisini görün

  • Sosyal medya kitlelerinde hangi içeriğin dönüşüm sağladığını öğrenin

  • Sosyal medyanın değerini açıkça ifade etmek için, sonuç raporlarını önemli paydaşlara gösterin

Sosyal Medya Durum Analizi

Sosyal medya durum analizi hangi mecrada ne durumda olduğunuzu görmeniz için manuel olarak hazırlanması gereken bir rapordur. İstediğiniz mecralardaki takipçi-hayran sayılarınız, etkileşim sayılarınız, kullandığınız kreatif ve içerik çeşitlerinin hazır raporlar ve bir uzman gözüyle incelenmesiyle hazırlanır. Genelde bir marka için sosyal medya hizmeti vermeden önce bu mevcut durum çıkartılır. Bazı ajanslar tanışma toplantısında ya da bir sonraki toplantıda kendi sunumlarına ek olarak markanın durumuna ait analizi de sunuma ekleyerek müşteriye mevcut konumunu gösterip daha ileriye götüreceklerine inandırmak için ikna etmeye çalışırlar.

Sosyal Medya Takibi (Monitoring)

Sosyal medya monitoring hakkınızda yapılan konuşmaların takip edilmesi, bulunması ve raporlanmasıdır.

Daha önce sosyal medya monitoring için şunu söylemiştik: “Kişi, markalar yada sektör hakkında sosyal medyada konuşulanları takip etmektir. Monitorin hizmeti takip etmek olarak bilinse de içerisinde niteliklendirme(ayrıştırma), analiz ve raporlama süreçlerini de içermektedir.” Daha ayrıntılı bilgi için sosyal medya monitoring nedir ve sosyal medya monitoring nasıl yapılır yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

1 Yorum

Yorum yazın