E-ticaret

Paypal Türkiye’ye Geri Dönüyor!

Paypal Turkiye Geri Donuyor Cross Border

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’den çekilmesi büyük yankı uyandıran Paypal geri dönüyor.

Ciddi bir ticaret hacmi olan ve Türkiye’de de birçok alışveriş sitesinde de ödeme opsiyonu olan Paypal, sistemini Türkiye’ye getirmediği için BDDK’dan onay alamamıştı. BDDK’nın şartlarını yerine getirmek yerine Türkiye’den çekilme kararı alan Paypal daha sonra faaliyet için çalışmalara devam edeceğini belirtmişti.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre PayPal, geçtiğimiz hafta BDDK ile bir toplantı yaptı. Paypal ilk olarak yurtdışına satış yapanlara daha sonra da Tüm kullanıcılar için hizmet verebilmek için öngörülen bir tarih belirledi.

İk olarak Cros Border ile ihracat yapan firmalara hizmet verecek olan Paypal, sonrasında da ‘server’larını da Türkiye’ye taşıyacak.

Dönüş için ilk görülen tarih Mart 2017. Bu tarih itibariyle yurtdışına satış yapanlar Paypal’ı tekrar kullanabilecek. 2017 yıl sonuna kadar da serverlarını Türkiye’ye taşımayı planlayan Paypal tekrar lisans alarak faliyetlerine devam edecek.

Paypal Türkiye’den çıkmadan önce e-ticaret alanında yüzde 12 pazar payına ve yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmine sahip olduğu belirtiliyor.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın