PR

Karşılaştırmalı Reklamlarda Yeni Dönem

karsilastirmali reklamlar ve reklam yonetmeligi

Bugün resmi gazetede yayınlanan yeni “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği” ile reklam sektöründeki uygulamalar hakkında yeni standartlar güncellenmiş oldu.

Yönetmelik karşılaştırmalı reklamlar için rakip markaların isim ve logolarının açık şekilde kullanılmasına izin verirken tüketiciyi korumaya yönetik bir takım değişiklikleri içeriyor.

Reklamların genel ahlak kurallarına uygun olması, kamu sağlığına ve kamu düzenini bozmaya özendirmemesi, çocuk, hasta ve yaşlıları istismas etmemesi şartları aranacak.

Reklamlarda yer alan iddiaların kanıtlanabilir olması şart ve bu iddialar üniversitelerin ilgili bölümlerinden ya da akreditasyonu olan değerlendirme kuruluşlarından alınan raporlar ile kanıtlanıyor olması gerekecek.

Reklamlarda yer alan fiyatlar her şey dahil toplam satış fiyatı üzerinden olacak, eksik ve anlam karışıklığına yol açacak bilgilerle tüketiciler yanlış yönlendirilemeyecek.

Reklamlarda yer alan alt yazı bilgileri izleyicinin algılayabileceği puntolarla ve sürelerle görünür olması gerekecek.

Resmi gazetede yayınlanan tüm yönetmelik için tıklayın:
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/01/20150110-5.htm

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın