Instagram Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Instagram İşletme Profili Nedir? Nasıl Yapılır?

instagram-isletme-profiline-nasil-gecilir

Instagram görsel paylaşım ağı olarak özellikle ülkemizde kullanıcı sayılarının önemli düzeyde artmasıyla işletmeler tarafından da yoğun olarak kullanılır hale gelmişti. Fakat Instagram’ın Facebook ve Twitter gibi çok kullanılan sosyal ağların sağladığı istatistik gibi işletmeler için oldukça önemli bir aracı bulunmamaktaydı. Ayrıca oluşturulan profiller kurumsal bilgilere yeterince yer verilmesine olanak sağlamıyordu. Geçtiğimiz aylarda duyurulan ve yavaş yavaş dünyada hizmete giren Instagram işletme profili bu ay itibariyle Türkiye’deki kullanıcılara açılmış bulunuyor.

Instagram İşletme Profilinin Farkı Nedir?

Instagram işletme profili sayesinde profil sayfasında bulunan “Takip et” butonunun yanına “İletişim” butonu getirildi. Bu buton işletmeler hakkında telefon, mail ve adres bilgilerine tek tıkla ulaşmayı sağlamaktadır. Ayrıca bu zamana kadar paylaşılmayan istatistiksel bilgileri görmenizi sağlamaktadır. Bu istatistikler arasında takipçi bilgileri, erişim bilgileri, profil görüntülenme bilgisi gibi işletmeler için oldukça faydalı veriler yer almaktadır. Bu bilgiler sayesinde oluşturulan kampanyaların yada Instagram stratejilerinin etkisi ölçümlenebilir olacaktır.

Instagram İşletme Profiline Nasıl Geçilir?

Instagram’da kişisel profil olarak yer alan işletmelerin, İşletme profiline geçmeleri için ayarlar menüsüne girmeleri gerekmektedir. Burada yapılan tüm işlemler mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmesi gerektiğini unutmayın. Mobil cihazlarda profil ayarlarına girmek için profil sayfanıza gelip sağ üstte bulunan üst üste üç nokta işaretine tıklamalısınız. Sonrasında Hesap bölümünden İşletme Profiline Geç seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

instagram-isletme-profili

İşletme profili oluşturabilmek için işletmenin Facebook sayfasının yöneticisi olduğu bir Facebook hesabı ile giriş yapmanız gerekmektedir.

instagram-isletme-profili2

instagram-isletme-profili3

Facebook hesabınızla giriş yaptıktan sonra hesabınızın yönetici olduğu sayfalar listelenmektedir. Buradan bağlamak istediğiniz sayfayı seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

instagram-isletme-profili4

Sonraki ekranda ise Instagram işletme profilinizde yer alacak İletişim butonundaki bilgileri girmenizi istemektedir.

instagram-isletme-profili6

Bu işlemi de tamamladıktan sonra hesabınız artık işletme profiline geçmiş bulunmaktadır. Instagram ayrıca İşletme profiline geçenlerin tekrar kişisel profile geçmesine de imkan sunmaktadır. Bunun içinse Ayarlarda yer alan Tekrar Kişisel Hesaba Geçiş Yap seçeneğine tıklamak.

instagram-isletme-profili5

Instagram İşletme Profiline geçişte yaşayacağınız tüm sorunları yada merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Ramazan Güneş

2010'dan beri dijital dünyaya olan ilgimi bilgi ile donatmaya çalışıyorum. Bunun için çok fazla okumak ve yazmak gerektiğine inanıyorum. Bir kaç blogda sosyal medya üzerine yazılar yazdım. Halen dna360' da sosyal medya uzmanı olarak çalışıyorum.

1 Yorum

  • facebookta bir sayfamı işletme hesabı olarak bağlamıştım. daha sonra facebooktaki sayfa ismini değiştirdim ve başka bir instagram hesabına bağlamak istiyorum fakat bu sayfa başka bir hesaba bağlı diye hata alıyorum. işim kötü tarafı diğer instagram hesabınıda sildim. nasıl çözecez.

Yorum yazın