Instagram Sosyal Medya

Instagram da Artık Klout Puanını Etkiliyor

instagram etkileşimleri klout panını etkiliyor

Klout, sosyal medya hesaplarınızın etkisini ölçmede kullanabileceğiniz en popüler araç, sizin sosyal medya hesaplarınızdaki takipçi, beğeni, yorum gibi etkileşimlerinizi ölçelerek 100 üzerinden puan veriyor.

Klout bugüne kadar yaptığı bu puanlamayı Twitter, Facebook, Google+ ve Linkedin hesaplarındaki etkileşimlere göre yapıyordu ve artık Instagram’daki hareketler de Klout puanındaki algoritmayı etkileyen parametrelerden biri haline geldi.

Instagram Klout Puanını Nasıl Etkileyecek?

Son 2 gün içinde Klout puanınızda ciddi bir artma meydana geldiyse bunun nedeni Instagram’daki etkileşimi yüksek fotoğraflarınız olabilir. Instagram’ın hesaplamaya katılması Klout puanı 10 ile 85 arasında olan kullanıcıları etkileyecek, diğer kullanıcıların puanını etkilemesi beklenmiyor.

Instagram özellikle Klout puanı 50 ile 70 arasında olan kullanıcıların puanını arttıracak ve Klout puanı 77’den fazla olan kullanıcıların puanı 1-5 puan artarken, Instagramı bağlı olan kullanıcıların %16 sının puanı 5’den fazla artıyor.

instagram etkileşimleri klout puanını nasıl etkileyecek

Instagram kullanıcılarının sosyal medyayı daha aktif kullandıklarını göz önüne aldığımızda buradaki etkileşimlerin katkısının Linkedin ve Google Plus’dan fazla olacağını söylemek mümkün.

Bunu kendi hesabımda da rahatça görebiliyorum. Instagram’da sadece 2 fotoğrafı ve 122 takipçisi olan biri olarak benim Klout puanımın %3,79 u Instagram etkileşimlerinden gelmiş. Daha aktif kullandığım Linkedin’den gelen katkı %3,48 iken Google+ etkileşimlerimin katkısı ise sadece %0,87  Insgram’ın Klout puanına dahil edilmesinden sonra Google+ ın Klout puanına katılım oranına katılımı düşmüş olacağı gibi bir çıkarımı da kendi hesabıma bakarak yapabilirim.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın