Google

Google Sesinizi Kaydediyor!

Android kullananların ses kayıtları Google’da depolanıyor. Google uygulamalarında sesli arama özelliğini kullanarak yaptığınız aramalardaki tüm ses kayıtlarınız Google’da depolanarak saklanıyor.

Google Arama Geçmişi (Web ve Uygulama Etkinliği)

Google aslında sadece sesinizi değil yaptığınız her şeyi kaydediyor. Google Maps (aramalar ve GPS verileriniz), YouTube ve görsel aramalar, alışverişleriniz de dahil.. Google arama geçmişi özelliği birçok kişinin farkında olmadığı ama 10 yıldan uzun süredir Google’da olan bir özellik. Tarayıcı geçmişinizi siliyor olsanız da Google oturumunuz açıksa  kullanıcı deneyimini artırmak adına aramalarınız (arama geçmişi özelliğini kaptmadıysanız) belli bir süre Google tarafından kaydediliyor. Arama geçmişinizi görmek isterseniz bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz:
https://history.google.com/history/

Google Sesli Arama Kayıtları

Google sesli arama hizmeti vermeye başladıktan sonra ise bunun kaydedilip kaydedilmediği ise birçok kişinin düşünmediği bir şey. Fakat görülüyor ki Google sesli aramalarımızı da kaydediyor üstelik “ses kaydımız” ile birlikte. Daha önce android cihazınızdan kendi yaptığınız sesli aralamaları dinlemek ya da silmek isterseniz bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://history.google.com/history/audio

 

Google Ses Kaydı Google Voice 0

Bu Samsung Cihazımda Android Tarayıcı Uygulamasında Yaptığım Arama Kaydını Gösteriyor

Google Ses Kaydı Google Voice 1

Bu da Google Maps Uygulamasında Yaptığım Sesli Aramanın Kaydedilmiş Olduğunu Gösteriyor.

Google Ses Kaydı Google Voice 2

Bu da Telefonumdaki Google Uygulaması Üzerinden Yaptığım Sesli Aramayı Gösteriyor

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

2 Yorum Yapıldı

  • Çok sasirdim diyemem. Applerle telefonlarla her adimimiz takip ediliyor. Eger terör olaylarini engellemeye yarayacaksa bir itirazim yok. Güvenlik adina biraz özgürlükten ödün verilebilir.

Yorum yazın