Google Reklam Sistemleri

Google Adsense Ödeme Sistemi Değişti

Google Adsense Ödeme Sistemi
İnternetin en yaygın reklam yayını ortaklığı Google Adsense ödeme sistemini değiştirdi. Ekim ayı başından itibaren Türkiye’deki kullanıcıların kazanç raporları dolar yerine TL olarak görüntüleniyordu. Bugün yayınlanan bülten ile ödeme sistemindeki ayrıntılar da belli oldu.

Kazanç Denetleme Süresi Kalktı

Google Adsense blog yazarlarının çoğunluğu ve pek çok websitesi sahibi tarafından kullanılmakta. Şimdiye kadar kullanıcılar hesap bakiyeleri 100 dolar olduktan sonraki ayın 15ine kadar kazançları denetleniyor ve ay sonunda ödemelerini alabiliyorlardı. Artık kazançlardaki bu denetleme süresi kalktı ve kullanıcılar her ayın 21’inden sonra kazançlarını alabilecek. 100 dolar olan alt limit de artık 200 türk lirası. Adsense üyeleri dilerlerse bu limiti daha da yukarı çekebilirler.

Google Adsense Çeki ile Ödeme Seçeneği İptal

Adsense Çeki

Google Adsense şimdiye kadar yayıncılarına çekle ya da EFT yoluyla ödeme yapıyordu. Artık çekle ödeme seçeneği kalktı ve bu seçeneği kullanan yayıncıların EFT ile ödeme alabilmesi için bir banka hesabı tanımlaması gerekecek.

Ödemelerde Vergi Kesintisi Yok

Google Adsense Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan yayıncılardan KDV oranı miktarınca kesinti yapıyor fakat diğer ülkelerde yaşayan yayıncılardan herhangi bir kesinti yapmıyordu. Değişen ödeme sisteminde de bu durum değişmiyor. Türkiye’deki yayıncılar kazançlarını vergi kesintisi olmadan almaya devam edecekler.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

1 Yorum

Yorum yazın