E-ticaret Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Fancy Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fancy ya da url adıyla The Fancy geçen yıl parlamaya başlayan ama bir türlü o istenen patlamayı yapamayan görsel ağırlıklı ve e-ticaret yönü olan bir sosyal ağ.

Fancy kullanımı aynı pinterest gibi, ilave olarak Fancy’de gördüğünüz ürünlerin çok önemli bir kısmını satın alabiliyor olmanız. Ayrıca arkadaşlarınızı davet ettikçe para yerine geçen puan ve fancyledikçe aynı Foursquare de olduğu gibi çeşitli rozetler kazanıyorsunuz. Geri kalan özellikler Pinterest ile aynı, geçen yıl kişisel blogumda yazdığım Pinterest nedir yazısını okuyabilirsiniz.

Fancy vs Pinterest

Site genel olarak Pinterest’e benzetiliyor çünkü ikisinde de görsellik öne ön planda ve Pinterest’te yapabildiklerinizin hepsini Fancy’de de yapmanız mümkün. Pinterest’teki board yerine Fancy’de listeler, Pinleme yerine Fancyleme gibi terimler türetmişler kendi içinde. Pinterest’in hala oturmuş bir gelir modeli de bulunmazken Fancy bu sorunu satış ile çözmüş görünüyor.
Pinterest geçen yıl mayıs ayında japon e-ticaret sitesi Rakuten’den 100 milyon dolar yatırım almıştı. Fancy’de bu yıl ekim ayında 26 milyon dolar yatırım aldı.
Pinterest 7 farklı dilde yayın yapıyor, Fancy ise 30 farklı dilde ve aralarında türkçe de mevcut. Ayarlar sayfanızdan kullanacağınız dili seçebilirsiniz.
Pinterest ile Fancy’den site olarak hangisi daha büyük diye sorsak aslında Pinterest’in yanında Fancy’nin esamesi bile okunmaz diyebiliriz. Pinterestin 450 milyona yakın sayfasının yanında Fancy henüz 43 milyonluk küçük bir bebek. Kullanıcı sayısı da benzer şekilde (2012 Ekim ayı verilerine göre) 25 milyon Pinterest üyesine karşın Fancy 2 milyon üyeye sahip.

Fancy ve E-ticaret

Fancy’i Pinterest’ten ayıran çok önemli bir özelliği var : Satış! (2012 Ekim verilerine göre) Fancy’de haftada 200 milyon dolardan fazla satış yapıldığı söyleniyor. Pinterest’te hala satış bir ürünü satın almak istediğinizde pinteresti terketip satıldığı websitesine gitmeniz gerekmekte. Fancy’de ise direkt çıkmadan satınalma yapabildiğiniz pek çok ürün var. Bununla birlikte Fancy’de birşey aradığınızda satınalınabilir olan ürünler daha ön planda tutuluyor. Kredi kartı bilgilerinizi girerek bu ürünleri Fancy üzerinden satın alabiliyorsunuz.

Fancy ile Satış Yapmak

Sosyal medyanın satış yaptırmayacağı ama algıyı etkileyerek satınalmayı etkilediği söylenir hep. Fancy için bu söylem geçerli değil. Ürünlerinizi Fancy ile satabilmeniz olası birşey. İsterseniz Fancy ile anlaşarak ürünüzü thFancy.com üzerinden satabildiğiniz gibi pinterestte olduğu gibi kendi sitenize yönlendirip oradan satış yapmaya da çalışabilirsiniz.
Fancy’de bir ürüne tıklayıp büyük halini açtığınızda sağ üst kısmında satın al, satış gibi seçeneklere erişebiliyorsunuz. Satın almak istediğiniz ürün Fancy üzerinde satılıyorsa adres ve kredi kartı bilgilerinizi girerek satınalabiliyorsunuz ya da sizi ürün sayfasına yönlendiriyor.
Ya da “Bunu satmak istiyorum.” bağlantısına tıklayarak kişisel ya da kurumsal satış seçeneklerinden biriyle iş ve banka bilgilerinizi girip Fancy üzerinden de satış yapmanız mümkün. Fancy’e üye olmak için tıklayınız.
Fancy’nin geleceği biraz da Pinterest’in ne yapacağına bağlı diyebiliriz. Pinterest satış işine girecek mi yoksa sadece reklam alanları mı oluşturacak ve ya başka bir gelir modeli mi bulacağı Fancy’nin  kaderini belirleyebilir. Çünkü pinterest bu satış boşluğunu doldurursa Fancy geri planda kalmaya devam edeceği öngörülebilir.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

3 Yorum Yapıldı

Yorum yazın