Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri Uncategorized

Facebook Yeni Reklam Sistemi

Facebook reklamları yeni sistem

Facebook reklamları artık eskisine göre daha yoğun kullanılıyor artan reklam ve dönüşüm maaliyetleri reklam verenleri daha dikkatli reklam vermeye zorluyor. Facebook marketing ekibi reklam verenlerin reklamlarını daha kolay organize etmeleri ve performanslarını ölçmeleri için geçtiğimiz günlerde yeni sisteme geçeceğini duyurdu.

Bu yeni sistem bizim için Google Adwords’ten tanıdık aslında. Facebook’un yeni sistemi ile reklam şeması Adwords’teki “Kampanya->Reklam grubu->Reklam” sistemindeki gibi oldu. Tabi ki Adwords’te fiyatlar anahtar kelimeler üzerinden belirlendiği için ücretlendirme sistemi farklı.

Facebook ekibi reklam sisteindeki değişiklikleri şu şekilde açıklıyor:

  • Kampanya: Kampanya yapımıza kampanya adında üçüncü bir seviye ekliyoruz. Oluşturduğunuz her kampanya için bir reklam verme amacı seçersiniz ve kampanya bir veya daha fazla reklam seti içerir. Bu sayede her reklam verme amacınıza yönelik aldığınız sonuçları optimize edebilir ve ölçebilirsiniz.
  • Reklam Seti: Daha önce kampanya olarak adlandırdığımız yapıya artık reklam seti diyoruz. Bir reklam setinde bir veya daha fazla reklam bulunur ve her reklam seti için bütçeyi ve planlamayı belirlemeye devam edeceksiniz. Reklam setindeki reklamlarla aynı hedef kitleyi hedefleyerek her hedef kitle segmentiniz için bir reklam seti oluşturabilirsiniz. Bu sayede her hedef kitle için harcadığınız tutarı kontrol edebilir, her hedef kitlenin reklamlarınızı ne zaman göreceğine karar verebilir ve her hedef kitleye özel ölçümleri görebilirsiniz.
  • Reklamlar: Reklamlar artık reklam setlerinin içinde olacak. Kreatifinizi, hedef kitlenizi belirlemeye ve teklifinizi reklam düzeyinde seçmeye devam edeceksiniz. Sistemimizin görseller, bağlantılar, video, metin veya yerleştirmeleri için optimize edebilmesi için her reklam setinde birçok reklam oluşturulmalıdır.
Yeni kampanya yapısında bulunan ana özellikler:
Açma/Kapama Kontrolü Reklam Verme Amacı Planlama Bütçe Teklif Verme Hedefleme Kreatif Raporlama
Kampanya
Reklam Seti
Reklam

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın