Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri Uncategorized

FACEBOOK RETARGETING

facebook hedefleme insanlar

 Facebook 13 Eylül’de birkaç aydır test çalışmalarını yaptığı yeni hedefleme seçeneği Re-Targeting duyurusunu yapmıştı. Re-Targeting, “Yeniden Hedefleme” demektir. Daha önce de çeşitli reklam sistemlerinden duyduğumuz Re-Targeting, Google Adwords’teki ReMarketing gibi çalışıyor.

Daha önce e-ticaret sitelerinin satışlarını arttırmak için kullandığı Adwords remarketingde kullanıcılar sitenizde ürün sayfalarında gezinip satın alma yapmadan çıkınca, Google aramasında ya da Adsense üyesi sitelerde gezinti yaparken tekrar sitenizin reklamını karşılarına çıkartabildiğimizi onları alışveriş yapmaya tekrar ikna etme olanağı sağlayabildiğimizi biliyorduk. Artık aynı uygulamayı Facebook üzerinden de yapabiliyoruz.

Facebook dünyada en çok süre geçirilen internet sitesi. Türkiye’de ise internet kullanıcılarının %82 si Facebook’da zaman geçiriyor. Fakat gene de e-ticaret sitelerinin pek çoğu Facebook reklamlarına pek sıcak bakamıyordu. Çünkü Facebook’ta kullanıcıların demografik bilgileri üzerinden mükemmel bir seçim şansımız olsa da potansiyel müşteriyi hedefleme konusunda Google reklamları kadar başarı elde edilemiyor, dönüşüm sağlanamıyordu.

Facebook şimdi yeni Re-Targeting sistemi ile e-ticaret sistelerinin reklam bütçesinden geniş bir dilim koparabilir. Yeniden hedefleme ile firmalar Facebook’un şimdiye kadar kendilerine sağladığı demografik bilgilerin yanında ürünleri ile gerçekten ilgilenen kişileri de rahatlıkla hedefleme imkanına sahip. Hatta bu özelliği ile Facebook, Google’dan bir adım daha öne geçiyor da diyebiliriz, çünkü halen Google’da sağlıklı bir demografik hedefleme yapılamamakta.

facebook yeniden hedefleme infografik
facebook re-targeting (yeniden hedefleme) grafik : coolshark

Facebook üzerinde yeniden hedefleme yapmak isteyen e-ticaret siteleri Facebook’tan alacakları kodu gerekli sayfalara yerleştirdikten sonra potansiyel müşterilerini Facebook üzerinden yeniden hedefleyerek satışlarını çok üst seviyelere çıkartabilir.

Facebook Re-Targeting 1,5 ay öncesinde duyurulmasına rağmen kendi nitel gözlemlerime ve web üzerindeki araştırmalarıma dayanarak diyebilirim ki halen Facebook reklamlarının kullanımında bir artış yok. Fakat ilerleyen süreçde son derece tercih edileceğini düşünüyorum.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın