Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Facebook Haber Kaynağı’nın 10. Yılı

facebook haber kaynağı news feed

Facebook anasayfasında arkadaşlarınızdan ve beğendiğiniz sayfalardan haberleri aldığınız “news feed” yani türkçesi ile “haber kaynağı” Facebook’a ekleneli 10 yıl oldu.
Mark Zuckerberg Facebook profilinde yaptığı bir anı paylaşımında Facebook News Feed’in Facebook’a eklenişini paylaştı. Beraberinde paylaştığı bir fotoğrafta ise “news feed”i geliştiren ekip üyeleri bulunuyor.

facebook news feed ekibi
Haber kaynağı ilk çıktığında olumsuz tepkilerinde olduğunu belirten Mark, Facebook’un eski haline dönmesi için açılan bir protesto grubuna 1 milyon üyenin katıldığını ve hatta protesto için ofislerinin önüne gelenler bile olduğunu ekliyor. Protestolara Facebook’u eski haline çevirmediklerini de belirtiyor.

Facebook’un ilk kurulduğunda 2 yıldan uzun süre boyunca “news feed” yoktu ve arkadaşlarının gönderilerini görmek isteyenler tek tek görmeyi istedikleri arkadaşlarının profillerine girip duvarlarına bakmaları gerekiyordu. Daha sonra birçok değişiklik geçiren haber kaynağı kullanıcıların davranışlarına göre şekillenerek en çok ilgilerini çeken paylaşımların olacağı hale geldi. Facebook için de reklam gösterimlerini en çok sunduğu yani en çok para kazandığı bölüm olduğunu söyleyebiliriz.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın