Facebook Sosyal Medya Sosyal Medya Siteleri

Facebook Haber Kaynağı Yeni Tasarımı Tanıtıldı

Facebook’a giriş yaptığımızda anasayfada karşımıza çıkan haber kaynağı değişiyor. Haber kaynağı artık daha geniş ve canlı bir görünüme sahip olacak.

Yeni Facebook haber kaynağı özetle “Daha büyük resimler ve haber kaynağı üzerinde daha fazla kontrol” sunuyor diyebiliriz. Facebook bunun için şu başlığı kullanıyor : “Karmaşaya elveda. Canlı, harika haberlere merhaba”

Şu andaki mevcut sol sütun kalktığı görünüyor. Burada bulunan mesajlar, etkinlikler, fotoğraflar gibi bağlantılar sola yaslı dik bir menü şeklinde yer alıyor ama bu menünün de istenildiğinde genişletilip mevcut sütun benzeri bir hal aldığını düşünüyorum. Yukarıda bulunan arama kutusu da buraya ekleniyor. Sol üst tarafta bulunan Facebook logosu ise yayınlanan görüntülerde yerini sadece sadece küçük bir f butonuna bıraktığı görülüyor.

Paylaşımların görüntülendiği orta alan biraz daha genişliyor, artık görsellerin daha canlı bir şekilde görüntüleneceği belirtiliyor. Sağ tarafta yer alan haber bandı yerini haber kaynağı için filtreler içeren akışlara bırakıyor.

Artık kullanıcılar haber kaynağında yer alan paylaşımları daha fazla kontrol edebiliyor olacaklar. Tek bir tıklamayla sadece tüm gönderiler, yeni gönderiler, sadece arkadaşların gönderileri, sadece fotoğraflar, müzikler, oyunlar gruplardan gelen gönderiler gibi filtrelerle tüm bu gönderi akışlarını ayrı ayrı görebilecekler.

Bu yeni görünüm ve kullanım özellikleri Facebook’un mobil uygulamasındaki özelliklerden esinlenerek ve kullanıcıların arkadaşlarının paylaştıklarını öne çıkartmak için tasarlandığı belirtiliyor.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

1 Yorum

Yorum yazın