Uncategorized

“Blog Nedir?” Aöf Sorusu Oldu

Türkiye’de 2005-2006 yıllarında büyük bir çıkış yakalayıp hızla yagınlaşan blog siteleri eğitim müfredatlarına girmeyi de başardı. Son olarak bugün yapılan Anadolu Üniversitesi’nin açıköğretim sınavında da “Blog nedir?” sorusu vardı.

Blog tanımı Anadolu Üniversitesi’nin yayınladığı temel bilgi teknoloji ders kitabında da şu şekilde anlatılıyor :

Blog, en temel anlamıyla web sitesi hazırlama bilgisi gerektirmeden internet’te yayınlanan günlüktür. Kullanıcı genelde Blog hizmeti veren bir siteye abone olup kendi Blog’unu kolayca hazırlayabilir. Blog’unuzda anılarınızı paylaşabilir, belirli konularda yorumlar yapabilir, fotoğraf veya videolar paylaşabilirsiniz. Sizin izninizle de Blog’unuzu okuyan izleyiciler ilgili yayınlara yorum yapabilir. Blog kullanımı o kadar yaygınlaşmıştır ki Google salt Blog taraması yapan bir arama motoru çıkarmıştır (örneğin: www.google.com.tr/blogsearch).

Blog kavramı için pek çok değişik tanım yapılmıştır, yapılmaktadır. Fakat kullanım alanının gelişmesi ve değişmesi ile daha genel bir tanım yapmak doğru olacaktır. Yukarıda yer alan Anadolu Üniverstesi’nin kitabındaki tanım da bu açıdan iyi bir tanım olsa da artık blog kavramının artık “günlük” kelimesini aştığını da söylemek gerek…

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

2006 başında blog yazma heyecanıyla kendimi kaptırdığım dijital dünya sonrasında mesleğim ve hayatım haline geldi. 2008'de serbest zamanlı, 2012 sonrasında ise profesyonel olarak dijital pazarlama uzmanı/danışmanı olarak çalıştım. Ulusal ve global birçok farklı marka içi dijital pazarlama hizmetleri verdim. Çeşitli blog ve portallarda dijital pazarlama, dijitalleşme, yenilikçi teknolojiler, sosyal mecralar ve yeni iş fikirleri gibi beni heyecanlandıran konular üzerine yazmak yapmaktan en çok keyif aldığım işlerin başında geliyor.

Yorum yazın