Uncategorized

“Blog Nedir?” Aöf Sorusu Oldu

Türkiye’de 2005-2006 yıllarında büyük bir çıkış yakalayıp hızla yagınlaşan blog siteleri eğitim müfredatlarına girmeyi de başardı. Son olarak bugün yapılan Anadolu Üniversitesi’nin açıköğretim sınavında da “Blog nedir?” sorusu vardı.

Blog tanımı Anadolu Üniversitesi’nin yayınladığı temel bilgi teknoloji ders kitabında da şu şekilde anlatılıyor :

Blog, en temel anlamıyla web sitesi hazırlama bilgisi gerektirmeden internet’te yayınlanan günlüktür. Kullanıcı genelde Blog hizmeti veren bir siteye abone olup kendi Blog’unu kolayca hazırlayabilir. Blog’unuzda anılarınızı paylaşabilir, belirli konularda yorumlar yapabilir, fotoğraf veya videolar paylaşabilirsiniz. Sizin izninizle de Blog’unuzu okuyan izleyiciler ilgili yayınlara yorum yapabilir. Blog kullanımı o kadar yaygınlaşmıştır ki Google salt Blog taraması yapan bir arama motoru çıkarmıştır (örneğin: www.google.com.tr/blogsearch).

Blog kavramı için pek çok değişik tanım yapılmıştır, yapılmaktadır. Fakat kullanım alanının gelişmesi ve değişmesi ile daha genel bir tanım yapmak doğru olacaktır. Yukarıda yer alan Anadolu Üniverstesi’nin kitabındaki tanım da bu açıdan iyi bir tanım olsa da artık blog kavramının artık “günlük” kelimesini aştığını da söylemek gerek…

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın