Uncategorized

Anneler Günü Sosyal Medya Kampanyaları

Anneler Günü Facebook kampanyaları

Anneler günü yaklaşmışken markalar da anneler günü konseptli kampanyalarını yayına aldılar. Ortaya konulan çalışmaların benzer yönleri ise fazla.

Sadece anneler günü kampanyaları için değil, pek çok sosyal medya kampanyasının kurgusunda farklılaşmayı sağlayan yenilikçi bir fikir görmek gitgide zorlaşıyor gibi. Yapılan çoğu kampanya öncekileri tekrar ediyor, standartlaşıyor ve sadece isimler değişiyor.

Fotoğraf Yarışmaları
Fotoğraf yarışmalarının neredeyse hepsi fotoğrafını çek, yükle-gönder ve kazan şeklinde ilerliyor. Fotoğraf değerli bir materyal ama yarışma konsepti sürekli kendini tekrar ediyor.

Ülker, King Ev Aletleri, Beko, Polisan #selfie dedi
En çok kullanılan materyal fotoğraf, en çok kullanılan yöntem yarışma ve son dönemlerin popüler selfie akımı birleşince Anneler Günü kampanyaları da “anne ile selfie fotoğraf yarışması” kurgusu üzerinden ilerliyor.

#Selfie’lerin Kralı
King Ev Aletleri, anneler günü kampanyasında Ülker, Beko ve Polisan ile pişti oldu. Dört marka da anneler günü için ‘selife’ temalı fotoğraf yarışmaları düzenliyor. Kampanyanın uygulanması ise farklılık gösteriyor.

King Ev Aletleri yarışmayı bir Facebook uygulaması üzerinden yapıyor. Katılmak isteyen kullanıcılar Facebook uygulaması üzerinden fotoğraflarını göndrebiliyor.  http://on.fb.me/1fOFLAM
Beko da aynı şekilde yarışma için bir Facebook uygulaması kullanmış ve aynı zamanda yarışmaya katılan fotoğrafları magnetleyerek belirtilen adreslere de postalayarak yarışmayı farklı bir boyuta taşıyor.
Ülker ise biraz daha eski bir yönteme başvurmuş ve katılımcılar mail göndererek yarışmaya katılabiliyorlar.
Polisan’ın kampanyasında ise kullanıcılar önce Facebook sayfasındaki uygulamaya yönlendiriliyor burada formu dolduran kullanıcının daha sonra instagrama giderek, polisan hesabını takip edip, belirtilen hashtag ile paylaşım yapması gerekiyor.

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın