SEM

Adwords’te Farklı Boyutlarda Reklam Oluşturmanın Önemi

Dijital medya planlamada yaparken mecralardaki reklam alanlarına uygun boyutlarda banner hazırlanamaması en sık yapılan basit hatalardan biridir.

Bir çok mecranın standart reklam boyutları ve bunun yanında kendilerine özel farklı alanları barındırabilir. Özellikle banner boyutlarındaki standartları Adwords/Adsense tarafından belirleniyor dersek yanlış olmaz.  Son 2 yıldır Adwords de kullanıcılarına esnek reklam alanları sunuyor fakat hala standart diyebileceğimiz en çok kullanılan reklam alanları belli. Hemen bu sayfada da görebileceğiniz gibi 728×90, 300×250 gibi..

Bu yüzden Adwords ve benzer reklam aralarının görüntülü ağlarında reklam tasarımları hazırlarken ilk olarak en çok kullanılan reklam alanlarını hazırlamalısınız. Eğer iş yükünüz el veriyorsa istenen tüm boyutlarda reklam görsellerini hazırlamak mümkün olan tüm alanlarda reklam yayını yapmanızı sağlarken hem yayınlandığınız sitelerde reklamınızın düzgün görüntülenmesini sağlar hem de reklamınızdan ne yüksek verimi alırken maliyetiniz de düşmüş olur.

Az önce bu sayfada karşılaştığım örnek bir reklamı ele alırsak, 728×90 boyutundaki reklam alanında 468×60’lık bir reklamı aşağıdaki görselde görebilirsiniz. 468×60 reklam ücret olarak 727×90 alanının ücretini ödese de kapladığı alan çok daha küçük muhtemelen alacağı verim de öyle.

Burada reklamverenin  bannerı en sık kullanılan boyutlardan biri olan 728×60 şeklinde çalışmaması böyle bir alan kaybına yol açıyor. Eğer reklamın daha küçük boyutları hazırlanmadıysa da muhtemelen daha küçük ve kare biçimindeki reklam alanlarını da kaçırmasına sebep olacaktır.

Standart Adwords reklam boyutlarını incelemek için tıklayın: https://support.google.com/adwordspolicy/answer/176108

Adwords reklam boyut alternatifleri

Yazar Hakkında

Yılmaz Barış

Sosyalmedyal.com dışında farklı birçok blog ve web portalında dijital medya üzerine yazılarımı okuyabilirsiniz. 2006 yılından bu yana buralar hep bizim :)
Dijitalin her alanıyla ilgiliyim, çeşitli reklam ajanslarında ve firmalarda sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanı olarak çalıştım. Şimdi bağımsız olarak dijital pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Yorum yazın